Postcrossing

21. září 2013 v 3:14 | Angel |  Postcrossing
O co jde?

Posílání pohlednic do celého světa. Funguje to tak, že si vylosujete v systému adresu, na kterou následně pošlete pohled. Jakmile ji dotyčný zaregistruje, tak je vaše adresa uvolněná do systému a může si ji vylosovat někdo jiný. Můžete tak očekávat svou první pohlednici. Od koho vám přijde, je překvapení. Následně ji zaregistrujete jako přijatou a můžete k tomu připojit zprávu pro odesílatele (např. poděkování, odpovědi na otázky, pokud se na něco dotyčný ptal atd.).

Kde se mohu zaregistrovat?


Kolik mě to bude stát?

Česká pošta se pravidelně stará o to, aby tento koníček byl dražší a dražší (a pak si stěžuje, že nikdo nic neposílá, ehm). První cenová položka je do 50g. Do Evropy prioritně a pozemně mimo Evropu to stojí 32,- a prioritně mimo Evropu za 37,-. Nicméně můžete vše posílat za 32,-, dojde to prakticky za stejnou dobu. Rusko a Turecko se počítají celé jako Evropa. Rozdělení všech zemí si můžete najít na webu České pošty.
Cena pohledů se pochopitelně liší.

Mám za sebou první losování, ale posílám jen do jedné země. Co s tím?

Edit → Profile → dole je Your Postcrossing options a tam máte tři věty s odrážkama. Hned ta první znamená, že když ji zaškrtnete, tak preferujete posílání převážně do jedné země (střídají se tam většinou ty země, které jsou nejaktivnější). Noví uživatelé to teď zřejmě mají zaškrtnuto automaticky, protože ne každý nově zaregistrovaný si projede celé nastavení, a tak se toho takhle využívá. Někomu to nevadí, ale pokud chcete posílat do různých zemí, tak si to musíte odškrtnout (necháte čtvereček prázdný). Pak máte větší jistotu, že se vám budou země v jednom losování více střídat. Ale čím víc zemí budete mít možnost si vylosovat, tak tím bude větší pravděpodobnost, že se vám nějaká země bude opakovat. Ale třeba jen 2x či 3x, takže pořád tam ta rozmanitost je.


A když už jsem vám sem dala i obrázek, tak vám rovnou i napíšu, co znamenají ty dvě další odrážky. Pokud si zaškrtnete druhou, tak to znamená, že byste rádi dostávali pohledy i z vaší země a pokud třetí, tak že máte zájem o swapy. Co to je swap, jsem vysvětlila v některé z níže položených otázek.

Nezapomeňte napsat na pohled jeho ID.

Jak už možná tušíte, tak ID je důležité pro registraci pohledů. Vždy, když si vylosujete adresu, tak v rámečku budete mít ID ve tvaru CZ - číslo (pořadí odeslaného pohledu z dané země, čím nižší číslo za kódem, tím jste dostali vzácnější zemi). Musíte ho napsat na odesílaný pohled, aby ho příjemce mohl s jeho pomocí zaregistrovat do systému, až mu přijde. Tak to budete dělat i vy, až vám dojde nějaký pohled. Na pohledu najdete kód pro danou zemi a za ní číslo. Při registraci zadáte kód a číslo do systému, připíšete zprávu (to není povinnost, ale není nic smutnějšího či k naštvání, když vám někdo zaregistruje pohled bez jediného slova) a zaregistrujete.

A co když ho přece jen zapomenete?

Budete doufat, že příjemce dá ID hledat podle toho, co vyčte z vašeho pohledu (datum odeslání, země atp.) a systém je většinou schopný ho najít, ale někdy to může trvat i celé dny. Případně pak můžete příjemci napsat zprávu, když už se vám bude zdát ta doba dlouhá a příjemce se bude pořád přihlašovat, ale registrace vašeho pohledu stále nikde.

Vyplňte si profil.

Je to jedna z věcí, kterou byste měli na začátku udělat. Slouží to jako velká pomůcka pro ty, kteří si vás vylosují. Napište si tam hlavně, jaké pohledy byste rádi dostali, a třeba i něco málo o sobě, ať má odesílatel, na co reagovat. Je to na vás, ale rozhodně je lepší něco než nic.
Osobně nedoporučuju tam sáhodlouze psát to, co nechcete. Podle mě se to uživatelům spíše nevyplácí, než že by nikdy skutečně nedostali to, co nechtějí. I postcrossing dělají jen obyčejní lidé, takže se najdou i ti škodolibí, kteří sice rádi dostávají, ale sami tu radost přinášet nechtějí a pro ně je seznam nechtěných věcí ideální příležitost.

Omezený počet na losování adres.

Ze začátku si můžete najednou vylosovat 5 adres. Se zvyšujícím se počtem vámi odeslaných pohlednic se vám zvyšuje i limit pro maximálně najednou putující pohlednice. Takže pokud si budete chtít losovat vždy všechny možné najednou, tak budete muset čekat, až nějaký pohled dorazí na místo, abyste si mohli vylosovat další adresu.

Vylosovala jsem si dva profily, ale mají stejnou adresu. Jak je to možné?

Mít dva a více profilů je zakázané, ale i tak se to pořád děje. Lidé to dělají právě kvůli omezenému počtu množství adres. Chtějí posílat více a nechtějí čekat, až se jim doručí. Podle mě by to měli řešit swapama atd., ale to takovým lidem člověk nevysvětlí. Pokud budete mít smůlu a vylosujete si takového uživatele, tak asi radostí skákat nebudete. Můžete dělat jakoby nic a poslat pohledy normálně jednotlivě. Nebo můžete poslat pohledy v obálce či to prostě jednoduše nahlásit.

Jak vybrat správný pohled?

Řídit se podle profilu povinné samozřejmě není, ale upřímně řečeno vy taky budete raději dostávat pohlednice, které se vám líbí. Máte tu možnost kamenných obchodů i internetových. Doporučuji si na začátek nakoupit menší zásobu různých motivů, ať případně nemusíte pokaždé letět do města nebo objednávat.
Pokud se vám někdy stane, že zrovna nemáte pohled, který by si dotyčný přál nejvíc, tak nezoufejte. Snažte se vybrat co nejpodobnější pohled a doufat, že se příjemci bude i tak líbit. Někteří tam mají pod seznamem preferovaných motivů napsáno, že je potěší i každá jiná pohlednice. Případně můžete narazit i na ty, kterým je jedno, jaký motiv dostanou nebo na ty, kteří profil nemají vyplněný vůbec a u těch se dá předpokládat, že je jim to jedno také, co se týče motivů. Pak je to opravdu jen na vás.

Kde shánět pohledy? Moje tipy na kamenné prodejny.

♦ antikvariáty
♦ galerie
♦ informační centra ve městech
♦ knihkupectví
♦ papírnictví
♦ pobočky pošty a postshopy
♦ prodejny Albi, Hornbach, Terno, Tesco
♦ trafiky

Kde shánět pohledy? Moje tipy na eshopy.

Herbia

Mám víc přijatých pohledů než odeslaných.

Na stránce funguje jistý automat, který předpokládá, že budete v posílání pohledů pokračovat. To znamená, že vaši adresu může dát vylosovat většímu počtu lidí, než je váš momentální rozdíl. Takže můžete mít klidně odeslaných pohledů 10, ale přijatých 15 (či i více). Pokud budete chtít dostat další pohled, tak nejprve musíte odeslat (v tomto případě) 6 pohledů, aby se vám rozdíl smazal a za nějaký pohled vám mohl nějaký zase přijít.

Co když se pohled ztratí?

Ano, i to se může stát. Nebo si ho cestou někdo přivlastní, to se taky může klidně stát.
Od doby vylosování se počítá 60 dní, když do té doby pohled nedojde, tak spadne do expired. Tím se vám uvolní další adresa k vylosování. Nicméně ani to nemusí znamenat, že pohled už nedorazí. Příjemce má celý rok od vylosování na to, aby pohled zaregistroval. Potom se smaže úplně. Můžete dotyčnému zkusit napsat zprávu, že jste mu posílali ten a ten pohled s tímto ID, a jestli ho jen nezapomněl zaregistrovat. Je možné, že opravdu zapomněl a po zprávě vám ho zaregistruje, taky je možné, že mu nedorazil, ale i přesto vám ho zaregistruje a taky vám nemusí odpovědět vůbec. Pokud vám někdo napíše obdobnou zprávu, že vám poslal před delší dobou pohled, tak je jen na vaší dobré vůli, zda ho zaregistrujete nebo ne. Při registraci se totiž v podstatě připravujete o jeden došlý pohled, protože nemusí dorazit nikdy, ale vy ho už budete mít v systému jako došlý. Takže registrování nedošlých pohledů mi přijde nesmyslné.

Nikde nevidím kolonku pro zprávy.

Někomu můžete poslat zprávu jen přes jeho profil, a ta mu přijde na email. To samé naopak. ALE nereagujte na ten email, musíte znovu jít na profil dotyčného a napsat mu odpověď odtamtud.

Jaká je průměrná doba doručení pohledů?

Liší se to podle zemí. A někdy se to liší i v rámci jedné země. Dám vám tady příklad Ruska, do kterého je naprosto normální, když vám tam jde pohled dva měsíce a příklad Německa, kam to obvykle dorazí za tři dny. Ale ani tohle není žádné pravidlo. Hraje v tom i roli aktivita uživatele, pošta atp.
Tady máte odkaz na článek, do kterého jsem vypsala a postupně budu aktualizovat dobu doručených mých pohledů. Jak uvidíte, tak někdy to jsou opravdu hodně velké rozdíly i v rámci země.

Co je swap?

Výměna pohlednic (nebo třeba i suvenýrů) mimo oficiální postcrossing. Na webu má každý na profilu kolonku Interested in direct swaps: Yes/No, u které zjistíte, zda daný uživatel má zájem o takovou výměnu. Pokud ano, tak mu můžete napsat zprávu.
Jestli máte profil na Facebooku, tak můžete využít i to, protože tam je spousta skupin (pravděpodobně největší je tato: https://www.facebook.com/groups/2208955025/).
Já obvykle swapuji tak, že vím, která pohlednice ke mně doputuje, takže žádné překvapení se většinou nekoná. K tomu se hodí, když si někde na internetu uděláte album se svými dostupnými pohlednicemi, aby si dotyční mohli vybrat či swap odmítnout (já ho mám například rovnou na Facebooku a dané jako veřejné, protože tam přece jen swapuji nejvíc, ale setkala jsem se už třeba s albama na Flickru atp.). V poslední době se stalo oblíbeným i swapování přes Instagram.
Swap je o důvěře a jako všude jinde i tady se vám může stát, že budete podvedeni. Vytvořila jsem tedy další články, kde najdete moje vlastní zkušenosti se swappery (mám tam už dost jmen, takže si myslím, že vám to může pomoct). Moje zkušenosti jsou většinou pozitivní, a tak jsem si po čase swapování oblíbila více než oficiální postcrossing.

Chci/musím si dát pauzu, ale nechci si rovnou rušit profil, protože se k tomu plánuji po čase vrátit.

Je poměrně demotivující, když si člověk vylosuje očividně neaktivního uživatele, který vám tím pádem pohled nezaregistruje. Bohužel se to stane jednou každému, neznám nikoho, kdo by měl takové štěstí a s takovými uživateli se nesetkal. Vedení postcrossingu tento problém řešit nechce, takže se tomu nevyhnete pravděpodobně ani vy.
Proto, když se tomu nějakou dobu nemůžete věnovat z jakéhokoliv důvodu (například stěhování nebo delší pobyt v zahraničí), tak je možnost dát se oficiálně jako neaktivní a tím zamezíte systému, aby vaši adresu dával do losování. Dostanete se k tomu přes Edit → Account → je tam položka Your status: Active/Inactive. Stačí se z active přehodit na inactive, je to velmi jednoduché. Až se k tomu vrátíte, tak to zase akorát přehodíte zpátky na active.

***
Jestli vám něco není jasné, tak klidně napište do komentářů.
***
Moje přijaté pohlednice postupně zveřejňuji i s komentářem tady na blogu. Seznam článků podle zemí najdete tady: Moje pohledy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Parvaty | E-mail | 27. července 2015 v 12:01 | Reagovat

Chtěla bych se zeptat, jestli jde nějak odpovědět prostřednictvím pohlednice na pohled, který došel mě. Děkuji.

2 Angel | Web | 31. července 2015 v 1:57 | Reagovat

[1]: Když budeš registrovat došlou pohlednici, tak tam je místo pro poděkování atp., takže se můžeš i odesílatele zeptat, jestli by ti neposkytl svoji adresu. Pak už je na něm, jestli ti vyhoví. Obvykle se to nedělá, protože ten dotyčný za svůj odeslaný pohled dostane zase pohled od někoho jiného. Osobně jsem to už několikrát udělala, ale bylo to z toho důvodu, že jsem z došlého pohledu či obálky s něčím navíc byla naprosto nadšená a chtěla jsem odesílateli poděkovat nejen zprávou. Všechno je ale o domluvě, takže nic nebrání tomu, abys třeba vyjádřila zájem o dlouhodobější psaní, pokud ti je ten člověk zrovna sympatický. Nebo si takovou prosbu pak napsat i do profilu a je pravděpodobné, že se ti dřív nebo později něco ozve. Pak je to ale už jen na vás, protože tohle jde mimo systém.

3 Veronika | 27. října 2015 v 23:46 | Reagovat

ahoj, jsem úplný začátečník a všechny moje pohledy jsou asi bohužel ještě někde na cestě, protože mi zatím nikdo nezaregistroval ani jeden. Bohužel všech pět adres mi vylosovalo Rusko a jak tady píšeš tak to může trvat třeba dva měsíce :( Jde to nějak ovlivnit kterou zemi mi to vylosuje? Přece nebudu pořád posílat jen a jen do Ruska? :(

4 Angel | Web | 28. října 2015 v 11:33 | Reagovat

[3]: Úplně ovlivnit to nejde, ale abys v jednom losování neměla jen jednu zemi, tak jdi do Edit → Profile → dole je Your Postcrossing options → nechej prázdný čtvereček (odškrtni) u věty  Check if you prefer to have several postcards traveling to the same country at the same time.
Je to docela častý problém, protože lidé o tom zpočátku vůbec nevědí. Přidám to i do článku s obrázkem, děkuji za podnět a přeji ti krásné pohledy =)

5 Veronika | 28. října 2015 v 11:44 | Reagovat

[4]: Díky! Moc mi to pomohlo, už mám i Taiwan :-D
Přeju ti pěkné ,,postcrossování"

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.