Eldest

5. července 2016 v 15:56 | Angel |  Knihy od E

Autor: Christopher Paolini
Překlad: Olga Machútová
Ilustrace: Christopher Paolini
Původní rok: 2005
Rok vydání: 2006
Série: Odkaz Dračích jezdců (2. díl)
Žánr: fantasy
Počet stran: 642
Moje hodnocení: 5/10 První díl série Odkaz Dračích jezdců se mi líbil, ale druhý díl byl pro mě poněkud velkým zklamáním. Oproti prvnímu dílu jsem se hodně nudila a dokonce jsem několik kapitol z toho důvodu přeskočila, a to u mě opravdu není zvykem.
Hlavní postava Eragon mě štval snad už od začátku, zachraňoval to chvílema jen Roran a do poslední chvíle Orik. Nevím, jestli to bylo způsobeno tím, že jsem nebyla správně naladěná, nebo je tento díl skutečně tak špatný. Nicméně jsem tam postrádala napětí, nějaká překvapení a jak už jsem naznačila - postavy byly tentokrát skoro všechny tak neskutečně otravné. U některých kapitol jsem si zase říkala, že to je super, a že se to třeba teď nějak převrátí, ale bylo to bohužel jako na houpačce.
Bylo to zdlouhavé, často o ničem a na konci jsem byla ráda, že už je konečně konec. Ale ani tam se nekonalo nějaké nadšení, překvapení...bohužel.
Obálka: 9/10 Na přední straně je krásná ilustrace, která se mi moc líbí. Ta zadní strana knihy je už poněkud slabší, protože nemám ráda ty marketingové nápisy, které obálku vždycky spolehlivě kazí. Tady to naštěstí není zase tolik do očí bijící.
Anotace: Šíří se temnota... přichází beznaděj... vládne zlo
Eragon s dračicí Safirou právě zachránili vzbouřence před zkázou, kterou jim s pomocí zlovolných sil přichystal král Galbatorix, krutý vládce Království. Teď musí Eragon cestovat do elfského města Ellesméry, aby podstoupil výcvik v kouzlení a boji, životně důležitých dovednostech Dračího jezdce. Čeká jej jedinečná cesta, na níž poznává úžasná místa i lidi. Každý den přináší dobrodružství. Ale Eragonovu mysl stále sužuje zmatek a nejistota, komu může věřit.
Mezitím jeho bratranec Roran musí vybojovat jinou bitvu doma v Carvahallu - takovou, která dostává Eragona do ještě vážnějšího nebezpečí.
Zardousí nakonec králova temná ruka veškerý vzdor? Možná jí neunikne ani sám Eragon...
Ukázka: Nasuada povytáhla obočí. "A proč ne? Ženy, které si jinak nemohou dovolit vlastní krajku, po té naší sáhnou. Bude ji chtít každá farmářská ženuška, která touží vypadat bohatší, než ve skutečnosti je. Dokonce i zámožní kupci a šlechtici nám dají své zlato, protože naše krajka bude jemnější než kterákoli na trhu, vyšívaná lidskýma rukama. Nashromáždíme možná větší jmění, než mají trpaslíci. Tedy pokud dokážete tak dobře kouzlit, abyste udělali to, co po vás chci."
Trianna pohodila hlavou. "Pochybuješ o mých schopnostech?"
"Takže ujednáno!"
Trianna zaváhala, pak si vzala od Nasuady šaty a chvíli si prohlížela pruh krajky. Nakonec řekla: "Mělo by to jít, ale budu muset provést pár zkoušek, než si budu úplně jistá."
"Udělej to okamžitě. Od této chvíle je to váš nejdůležitější úkol. A sežeňte si zkušenou krajkářku, aby vám poradila se vzory."
"Ano, paní Nasuado."
Nasuada zmírnila hlas. "Dobrá. Také chci, abys vybrala nejbystřejší členy Du Vrangr Gata a pracovala s nimi na vymýšlení dalších kouzelných technik, které pomohou Vardenům. To je vaše povinnost, ne má."
"Ano, paní Nasuado."
"Teď mě omluv. Zítra ráno mi podáš zprávu."
"Ano, paní Nasuado."
Nasuada spokojeně sledovala, jak čarodějnice odešla, pak zavřela oči a chvíli si užívala pocitu hrdosti na to, čeho právě dosáhla. Věděla, že žádný muž, dokonce ani její otec, by nevymyslel takové řešení. "To je můj příspěvek Vardenům," řekla si a přála si, aby se toho dožil Ažihad. Nahlas pak řekla: "Překvapuji tě, Fariko?"
"Vy vždycky, paní."

(Na tenké niti, strana 327)

Nakladatelství: Fragment
Knižní databáze: CBDB, Databáze knih, Goodreads
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ver. | Web | 5. srpna 2016 v 17:00 | Reagovat

Je to už dlouho, co jsem Eldesta četla, ale měla jsem z něj podobné pocity jako ty. Dokonce jsem pak ani neměla chuť číst pokračování, které je prý ještě nudnější.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.