Nechtění

16. listopadu 2016 v 23:30 | Angel |  Knihy od N

Autorka: Kristina Ohlsson
Originální název: Askungar
Překlad: Luisa Robovská
Původní rok: 2009
Rok vydání: 2013
Žánr: detektivní román, thriller
Počet stran: 415
Moje hodnocení: 10/10 Tušila jsem, že to bude dobré, ale že až tak moc? Nechtění je výborný detektivní román, který jsem hltala a nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Byla jsem nadšená z toho, že byl příběh rozvětvený a nebylo to čistě ve schématu klasické detektivky - něco se stalo, vyšetřování a úspěšné dopadení pachatele. Nějaké věci se daly odhadnout předem, ale kupodivu mi to nezkazilo dojem z knihy a spíše jsem si čtení ještě více užívala. Bavilo mě sledovat práci vyšetřovatelů a čekat, kdy na to už přijdou i oni. Navíc mě autorka i přesto občas dokázala lehce překvapit. Věnovala i dostatek prostoru pro vykreslení psychologie vystupujících postav. Dokázala jsem si díky tomu vytvořit vztah v podstatě ke každé z nich, a to se mi obvykle nestává. Celkově to všechno působilo realisticky. Například mě potěšilo, že bylo do příběhu tak dobře zakomponované téma domácího násilí. Pasáže ohledně toho byly skvělé.
Nakonec bylo pro mě velké překvapení, když jsem po dočtení zjistila, že je to teprve první kniha autorky. Je to totiž rozhodně jedna z nejlepších knih v tomto žánru, které jsem dosud četla. Těším se, až se dostanu k dalším dílům z této série a myslím si, že jsem právě objevila svou další oblíbenou spisovatelku. Takže určitě knihu vřele doporučuji všem, kteří mají tento žánr rádi.
Obálka: 8/10 V poslední době jsem si velmi oblíbila tento čistý typ obálek, přijdou mi neskutečně nádherné. Respektive v tomto případě se jedná o přebal, což je škoda, protože jinak je samotná obálka knihy pouze černá s bílými nápisy. To není špatné, ale přece jen je ten přebal nádherný a přímo obálce knihy by rozhodně slušel víc. Další věc, která zamrzí, jsou opět marketingové zbytečnosti na zadní straně přebalu (především bych ignorovala přirovnání k Joovi Nesbømu, které je úplně mimo - ten sice píše dobře, ale srovnávat se to opravdu nedá).
Anotace: Z rychlíku X2000, který přijel na stockholmské hlavní nádraží, zmizela malá holčička. Policie brzy začne podezřívat jejího otce, na jehož dopadení vynaloží veškeré síly. Na jiném místě ve Švédsku se zatím před mužem, kterého zpočátku považovala za svého vysněného prince a osvoboditele, skrývá mladá žena. Dobře v, proč holčička zmizela.
Policejní vyšetřování vede legendární komisař Alex Recht, kterému pomáhá horlivý kriminalista Peder Rydh a v neposlední řadě Fredrika Bergmanová, jež původně toužila stát se špičkovou violoncellistkou. Místo toho však skončila u policie a nyní musí ze všech sil bojovat proti svým kolegům, aby zavedla vyšetřování jiným směrem než tím, který se v první chvíli zdál nejpravděpodobnější. Případ plný rafinovaného zla zatím narůstá do stále větších rozměrů. Kolik času má vyšetřovací tým, než pachatel učiní další krok a přibudou nové oběti? A kdo je záhadná Panenka? Musejí ji najít, aby na své místo zapadl i poslední kousek skládanky?
Ukázka: Nechtěla je prý zbytečně zavést na falešnou stopu.
Tomu Alex ani v nejmenším nevěřil. Co nejjasněji, ačkoli zase ne arogantně paní Sebastianssonové vysvětlil, že jí nepřísluší hodnotit vyšetřovací teorie policie. Hlavně však nevěřil tomu, že ji její bývalý manžel už nechal na pokoji. Po chvíli přesvědčování mu Sara konečně ukázala předloktí, které zakrývala dlouhými rukávy. Fredrika měla pravdu. Její paže vykazovaly zřetelné známky fyzického násilí. Na levém předloktí měla velkou, ostře ohraničenou a zřejmě velmi bolestivou ránu. Kůže měla červeno-oranžovanou barvu a Alex si všiml zbytků prasklých puchýřů. Nebylo pochyb o tom, že se jedná o popáleninu.
"Těsně než jsem od něj odešla, mě popálil žehličkou," pronesla Sara bezvýrazně a prázdné oči upírala Alexovi přes rameno.
Alex ji opatrně uchopil za ruku a tichým, ale přesvědčivým hlasem řekl:
"Tohle musíte nahlásit, Saro."
Sara Sebastianssonová pootočila hlavou a pohlédla mu zpříma do očí.
"Nebyl tady."
"Prosím?"
"Copak jste nečetl ta oznámení? Nikdy tu není, když k tomu dojde. Vždycky se najde někdo, kdo mu dosvědčí, že byl někde jinde."
Pak opět stočila pohled za Alexe.
Alexe její rány velmi znepokojily. K jeho veliké nelibosti se bývalý manžel Sary Sebastianssonové celý večer neozval. Dvakrát za den poslal k jeho domu hlídkový vůz, ale posádka nahlásila, že v domě je stále zhasnuto a nikdo neotvírá. Fredrika slíbila, že se zítra opět spojí s matkou Gabriela Sebastianssona a také zavolá k němu do práce. Někdo přece musí vědět, kde je.

(Část 1. - Falešné stopy, Středa, strana 83)

Nakladatelství: Kniha Zlín
Knižní databáze: CBDB, Databáze knih, Goodreads

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 veruce | Web | 17. listopadu 2016 v 9:26 | Reagovat

Detektivky moc nemusím, ale třeba díky tvé recenzi udělám zase jednou výjimku :)

2 Emmy* | E-mail | Web | 20. listopadu 2016 v 12:57 | Reagovat

Já četla v životě asi jednu nebo dvě detektivky a ty mě bavily :) ale není to můj šálek kávy, vždycky se pak bojím, že nebudu moct spát, ale miluju thrillery jako filmt.. ikdyž tahle knížka zní skvěle, možná si zajdu do knihovny a půjčím si ji a zkusím dát detektivním knihám ještě šanci 😍

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.