Velká kniha o pravěku

26. ledna 2017 v 1:44 | Angel |  Knihy od V

Autor: Zdeněk Vlastimil Špinar
Ilustrace: Zdeněk Burian
Původní rok: 1983
Rok vydání: 2001
Žánr: odborná literatura, historie, příroda
Počet stran: 256
Moje hodnocení: 10/10 Občas se snažím dohnat i nějaký ten rest z dětství, co se týče encyklopedických knih, které jsem nikdy celé nepřečetla. Jedna z nich je i tato Velká kniha o pravěku, kde je text doprovázen i nádhernými ilustracemi Zdeňka Buriana. Je rozdělená na kapitoly dle jednotlivých období naší Země. Na začátku je vždy delší text, který je sem tam doplněn malými černobílými kresbami a pak vždy následuje obrazová část, kde většinu stránky plní krásná barevná ilustrace a k nim je také text, ale už mnohem kratší (viz fotografie dole). Ta první část je samozřejmě náročnější, protože se jedná o odborný text, který obsahuje velké množství informací. Netroufám si tvrdit, že je text čtivý, protože tady to dle mého opravdu hodně záleží na tom, zda vás toto téma zajímá. Mně osobně to přišlo napsané srozumitelně a čtivě, ale nemohla jsem u toho zase strávit několik hodin, protože jsem nebyla schopná najednou zpracovat tolik informací. Co se týče ilustrací, tak jsem byla nadšená, protože Burianovy obrazy jsou opravdu úžasné. Na konci knihy najdete i pár příloh a slovník pojmů, který vás případně zachrání.
Obálka: 9/10 Na obálce můžeme vidět také ilustrace od Zdeňka Buriana, takže tato obálka se mi moc líbí.
Ukázka: V době karbonské vznikaly hercynským vrásněním rozsáhlé pánve, v nichž se brzy rozrostly neproniknutelné pralesy. To byl základ dnešních ložisek uhlí.
Karbonské pralesy tvořily stromovité plavuně rodů Lepidodendron a Sigillaria, přesličky rodů Calamitina a Eucalamites, kordaity a stromové kapradiny.

(Prvohory/Paleozoikum, strany 62-63)

Nakladatelství: Aventinum
Knižní databáze: CBDB, Databáze knih, Goodreads

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.