Knižní databáze

30. dubna 2017 v 18:25 | Angel |  Články o knihách
Byly doby, kdy jsem vydržela jen se zápisy do různých notesů, ale potom jsem objevila možnost knižních databází na internetu a od té doby na ně nedám dopustit. Používám dvě české a jednu zahraniční. Každá má dle mého výhody i nevýhody, a tak jsem se rozhodla být víceméně aktivní na všech třech.


Tuto databázi používám nejdéle. Konkrétně od roku 2010 a od té doby se toho na webu hodně změnilo a dle mého všechno k lepšímu. Zvláště v poslední době mi přijde, že to tam mnohem více žije než v minulosti, kdy jsem kolikrát měla pocit, že to skoro nikdo nevyužívá a přišlo mi to jako velká škoda. Velké plus této databáze je totiž v tom, že je vidět, že se tam o to někdo svědomitě stará. Málokdy se stane, že tam najdete třeba duplikát knihy atp. Navzdory tomu, že knihy a autory může přidat každý. Na druhou stranu toho moc nemůžete upravit u již existujících profilů knih, ale na vaše návrhy reagují rychle a ve výsledku to beru taky jako pozitivní. Asi jediné, co mi tam momentálně chybí, je například informace o autorech ilustrací a mnohdy knihy nejsou řazeny do sérií, ale je pravda, že to se zlepšilo hodně a už na to nenarážím tak často. Za nevýhodu se dá považovat i méně hodnocení a komentářů u knih, což souvisí s tím, že těch aktivních lidí tam bohužel tolik není. Jinak tam je ale pro uživatele spoustu funkcí, které každý knihomol určitě ocení.Tuto databázi jsem začala používat jako poslední z těchto, a to hlavně proto, že mi to přišlo zbytečné vzhledem k tomu, že už jsem měla založený profil na jiné české databázi. Nakonec jsem ale neodolala a založila si profil i tady. Hlavním důvodem (a v podstatě doteď jediným, proč tam vůbec profil mám) bylo více hodnocení a komentářů u jednotlivých knih, které mi na ČBDB chybělo. Nicméně značným minusem je neskutečné množství duplikátů knih a záplava slovenských knih, které nebyly v ČR vydány. Je to tedy poměrně dost nepřehledné, ale na druhou stranu je tam větší komunita a nabízí uživatelům také hodně zajímavých funkcí, které knihomol využije.A nakonec používám tuto zahraniční databázi, která mi vyhovuje nejvíce, protože uživateli nabízí pomalu vše, na co si vzpomenete. Co se tedy týče knih a jejich autorů. Názory na knihy si můžete kolikrát přečíst napříč národy a líbí se mi, že tam jsou aktivní i samotní spisovatelé. Řekla bych, že i díky tomu jsou profily přehledné a na nějaké nesrovnalosti narazím výjimečně. Dalším plusem jsou informace o chystaných vydání či sériích (můžete tak například lehce zjistit, na které díly se české nakladatelství vykašlalo apod.), které jsou málokdy zavádějící, protože je mnohdy spravují právě sami autoři knih. Pro někoho může být překážkou angličtina, ale nemyslím si, že byste ji museli mít na nějaké vysoké úrovni, abyste se tam naučili orientovat. Je tam také docela slušná česká komunita, a tak u knih jsou někdy i jejich česká vydání. Snad jediné, co mi tam chybí, je u hodnocení možnost "odpadu".

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sakay | Web | 30. dubna 2017 v 18:36 | Reagovat

databazi knih miluju hlavně pro to, že se tam dají skvěle prodat nebo koupit knížky :) levně! ostatní stránky neznám, ale mrknu a třeba mě to chytne :D určitě děkuju za tip

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.