Syren

28. dubna 2017 v 17:24 | Angel |  Knihy od S

Autorka: Angie Sage
Překlad: Jaroslava Novotná
Ilustrace: Pavel Čech
Původní rok: 2009
Rok vydání: 2010
Série: Příběhy Septimuse Heapa/Septimus Heap (5. díl)
Žánr: fantasy
Počet stran: 370
Moje hodnocení: 8/10 Moc ráda jsem se zase vrátila do světa Septimuse Heapa plného nadpřirozených věcí. Ani tentokrát nechyběly nové fantasy prvky, což mě na této sérii baví. Nicméně tento pátý díl byl pro mě určitým zklamáním. Teď nechci, aby to znělo špatně, je to dobrá fantasy kniha, ale tentokrát dlouho trvalo, než hlavní příběh nabral spád. V první půlce knihy se toho zase tolik nestalo a ačkoliv mi čtení ubíhalo, protože mám opravdu ráda tento svět stvořený Angie Sage, tak v porovnání s předchozími díly bych řekla, že ta kvalita tady trochu poklesla. V druhé polovině knihy se zase všechno rozjede, jak jsem zvyklá, a díkybohu za to, protože do té první poloviny to skoro vypadalo na zbytečný díl, ale naštěstí se ukázalo, že to tak není. Tedy stále celou sérii doporučuji, akorát bych od tohoto dílu neočekávala stejnou kvalitu jako od těch předchozích, ten rozjezd je opravdu hodně pomalý. Navzdory tomu se to ale opět čte výborně a vtáhne vás to do fantastické reality a spolehlivě vás odtrhne od té skutečné. A nesmím opomenout zmínit nádherné ilustrace Pavla Čecha, které knihu opět zdobí.
Obálka: 10/10 Zase budu pět ódy na krásnou obálku, což je standard u této série. Tentokrát v příjemně modrém odstínu. Radost pohledět.
Anotace: V pátém pokračování fantastické série se Septimus se svým drakem Ohnivákem vydává znovu na dalekou pouť přes moře, aby přivezl své přátele zpátky domů. Teď, když má za sebou hrdinskou cestu do domu foryxů a byl čarodějkou Marcií povýšen do stavu tovaryšského, se tento úkol zdá jednoduchý. Ale návrat domů se zkomplikuje. Při nočním letu přes moře přátele zastihne zuřivá bouře a do Ohniváka udeří blesk. Naštěstí se nedaleko nachází ostrov, na kterém Septimus s Broučínem a Jennou nouzově přistanou a pokusí se draka zachránit.
Tady Septimus potkává záhadnou dívku Syrah. Za to, že draka vyléčí, však žádá po Septimusovi pomoc. Kdo je Syrah? Duch? Přízrak? Zoufalý Septimus slíbí cokoliv, ale netuší, jaká hrůza ho vzápětí čeká.
Shodou podivných náhod a po řadě neuvěřitelných dobrodružství se na ostrově opět setkávají i další Septimusovi kamarádi a společnými silami se pustí do boje proti zlu, jehož ztělesněním je duch Tercius, který usiluje o zkázu hradu i o jeho obyvatel daleko za mořem. Jen díky nesmírné statečnosti a obětavosti všech se podaří jeho úmysly odvrátit.
Ukázka: Marcia zasupěla. "Tak to se asi nedomluvíme."
"Vy se nedomluvíte. trvám na svém," pravila slečna Džinová. "Není na čem se domlouvat."
"Jak chcete," pravila Marcia s důrazem a intonací, jakou nedávno začal používat Septimus. "Ale teď mám domluvenou návštěvu v katakombách." Marcia se odmlčela a netrpělivě podupávala nohou. Slečna Džinová vzdychla. Rozhlédla se kolem a jala se hledat knihu záznamů: obracela tuhé zažloutlé stránky. "Takže, podíváme se... ach, ano, správně, zmeškala jste schůzku o dvě minuty a..." - vrchní tajná písařka se poradila s chronometrem, který jí visel u pasu - "...padesát dvě sekundy."
Marcia podrážděně zafuněla.
Slečna Džinová si toho nevšímala. "Nicméně mohu vám nabídnout další termín, a to za sedmnáct dní v... moment, podívám se... tři třicet jedna přesně," pravila.
"Teď," odsekla Marcia.
"Nemožné," opáčila slečna Džinová.
"Kdyby tu byl Broučín -"
"Pan Broučín opustil naši kancelář," oznámila slečna Džinová ledově.
"A nový úředník je kde?" otázala se Marcia.
Slečna Džinová se zatvářila rozpačitě. Merrin se už druhý den neukázal. Dokonce začala pochybovat, zda bylo její rozhodnutí ho přijmout moudré. "On je, ehm... má něco na práci."
"Skutečně? To je ale překvapení. Nu, když máte takový nedostatek zaměstnanců, vypadá to, že půjdu do katakomb bez dorpovodu."
"Nikoliv. To není možné." Vrchní tajná písařka si založila ruce a přísným zrakem si MimoŘádnou čarodějku změřila. Ať si ji nepřeje, varoval ten pohled.
Marcia jí pohled vrátila. "Slečno Džinová, jak dobře víte, mám právo kdykoliv provést inspekci sklepení a byla to ode mě věc zdvořilosti, že jsem si sjednala schůzku. Nicméně zdvořilost je tu zřejmě neznámým pojmem. Nyní mám v úmyslu sejít do katakomb, a to teď hned."

(25. kapitola Cesty čarodějů, strana 174)

Nakladatelství: Jota
Knižní databáze: CBDB, Databáze knih, Goodreads

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.